Nyomtatás

Röviden a LEADER programról

- .

Az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program (ÚMVP) IV. intézkedéscsoportját képező LEADER-program keretében területileg összefüggő vidéki településcsoportok juthatnak támogatáshoz a saját maguk által kidolgozott helyi vidékfejlesztési stratégia megvalósítására. Ennek érdekében a Hatvani Kistérség települései közösen alakítottak vidékfejlesztő közösséget „zAGYvaság” akciócsoport néven. Ennek tagja csak tízezer alatti lélekszámú település lehetett – így Hatvan nem részese a kezdeményezésnek. A 12 településhez Tura városának képviselő testülete, civil szervezetei és vállalkozói is csatlakoztak – egy reménybeli közös fejlesztő program, a LEADER elnyeréséért. A LEADER célja a vidéki szereplők ösztönzése a térségük hosszú távú lehetőségeiről történő együttgondolkodásban, illetve a térség fenntartható fejlődésének integrált, innovatív stratégiák mentén történő támogatása. Nagy hangsúlyt fektet a partnerségre és a helyi akciócsoportokat összekapcsoló hálózat működtetésére, melynek célja a tapasztalatcsere és a gyakorlati tudás minél szélesebb körben történő megosztása. Legfontosabb jellemzője az alulról jövő, rendszerbe foglalt kezdeményezések felkarolása, majd az adott térség rendelkezésére álló támogatási keretösszeg projetkszintű elosztásáról a helyi akciócsoport dönt. Az akciócsoportban képviseltetnie kell magát a térség önkormányzatainak, civil szervezeteinek és a vállalkozói szféra képviselőinek egyaránt, ajánlott arányuk 1/3-1/3-1/3.

A helyi közösségek a helyi vidékfejlesztési stratégia elkészítésének felelősei, de később, a terv minél teljesebb megvalósítása érdekében a lokális hatókörű pályázati rendszert is ők működtetik. A helyi szinten megvalósuló projektek viszonylag kis forrásigényűek, de újszerűségre és fenntarthatóságra, illetve egymás kiegészítésére törekedve pozitív hatással vannak a térség társadalmi, gazdasági fejlődésére. Az említetteken felül a projektek tervezése során szem előtt tartandó fontos horizontális elvek a környezettudatosság és az esélyegyenlőség.

A helyi vidékfejlesztési stratégiák az alábbi főbb irányvonalak köré csoportosulnak:
•    a természeti és kulturális értékek optimális hasznosítása;
•    a vidéki életkörülmények és az alapszolgáltatásokhoz való hozzáférés javítása;
•    a helyi termékek hozzáadott értékének növelése, különös tekintettel a kisméretű termelő egységek termékeinek piacra jutási esélyeit javító intézkedésekre;
•    munkahelyteremtés és –megőrzés;
•    mikrovállalkozások létrehozásának és fejlesztésének támogatása;
•    falumegújítás és fejlesztés;
•    vidéki örökség megőrzése és fenntartható fejlesztése;
•    turisztikai tevékenység ösztönzése;
•    új eljárások és technológiák használata a vidéki termékek és szolgáltatások versenyképességének fokozása céljából.
A térségünkben szerveződött zAGYvaság közösség vezetője Süki Lóránt, Ecséd község polgármestere lett. A regisztrációs eljárást a Társulás keretében működő Helyi Vidékfejlesztő Iroda (HVI) végezte Hatvanban.