Nyomtatás

Egy kis CKÖ sikerei Heves megyében

- .

A romungro családok közül, hagyományaikból adódóan, mindig is sok híres zenész került ki. A Heves megyei Apc községben pedig különösen sok tehetséges cigányzenész él. A gyerekek, mivel biztos akad a közeli rokonságban muzsikus, már egész kicsi koruktól magukba szívják a zene szeretetét. Az édesapjuktól, idősebb testvéreiktől tanulják el a hangszerek használatát. Vannak, akik ugyan a kottát nem ismerik, de hallás után képesek eljátszani szinte bármit. Minden családban akad valaki, aki egy, vagy akár több hangszeren is kiválóan játszik. A környékről került ki a 100 Tagú Cigányzenekar több művésze is. Az itteni zenészek között mindenféle műfaj képviselője megtalálható: a hagyományos cigányzenétől a lakodalmas mulatóson keresztül egészen a komolyzenéig. Az apci cigányokat a zene szeretete is összetartja, de a helyi CKÖ is mindent megtesz a roma közösség hagyományainak ápolásáért.

Radics Judittal, a helyi CKÖ elnökével beszélgettünk, akinek a személyében egy fiatal, tettre kész, ötletekkel teli egyéniséget ismertünk meg. 2006 óta van a kisebbségi önkormányzat élén, de már előtte is tevékenyen részt vállalt a közösség életében. Már több éve kutatja a helyi roma családok rokonsági kapcsolatait, ezzel is erősíteni szeretné az itteniek identitástudatát.  Az elmúlt években megvalósított, CKÖ által szervezett programokról kérdeztük:
Apc
Apci zenész család


Radics Judit: „Idén augusztusban szerveztünk egy „Nyárbúcsúztató” rendezvényt, melynek keretében sok színes programot kínáltunk az odalátogatóknak. Kicsik és nagyok egyaránt megtalálhatták a számukra legvonzóbb elfoglaltságot: volt szépségverseny több korosztály számára, ahol a lányok közül szépségkirálynőket, a fiúk közül pedig szívtiprókat választott a zsűri. A legkisebbek a gumivárban, a nagyobbak pedig a cigány táncházban tölthették a napot. A program végén beiskolázási utalványokat, füzetcsomagokat osztottunk ki, és a jelentkezők között 4 db íróasztal is kisorsolásra került. A nagy sikerre való tekintettel évente szeretnénk ezt az eseményt megrendezni.

ApcEbben az évben, augusztus 2-án szerettünk volna itt Apcon megemlékezni a roma holocaust áldozatairól. Eddig a fővárosba jártunk koszorúzni, de elhatároztuk, hogy elhelyezünk egy emléktáblát a temető közelében, vagy a templom mellé. A polgármester is támogatja az elképzelésünket, ezért a CKÖ már meg is kezdte a táblához szükséges pénz összegyűjtését. Reméljük, jövőre már helyben tarthatjuk a koszorúzást. A tábla szövegére több javaslat is érkezett, ezekből választottuk ki a végleges verziót: „Lehetőséget adni az emlékezésre kötelességünk”.

ApcSok tehetséges zenész él a faluban, akik régebben budapesti éttermekbe, vagy nagyobb vidéki lakodalmakba jártak rendszeresen zenélni, de mára sajnos az ő lehetőségeik is nagyon beszűkültek.  Mint mindenhol Magyarországon, a romák nálunk is elhelyezkedési problémákkal küzdenek. Ezért a CKÖ pályázati úton nyert pénzekből több tanfolyamot is indított, amelyek közül a virágkötészetet emelném ki. Azért ezt, mert ebben látok olyan további lehetőséget, amely nem csak a képzés ideje alatti minimálbérnek megfelelő összeg erejéig nyújt támogatást a családoknak, hanem saját növények termesztésével akár egész éven át tartó jövedelmet biztosíthat. Ehhez persze nagyobb beruházásokra is szükség lenne, például fűthető fóliasátrak építésére is kellene pályáznunk, de ilyen lehetőség egyelőre nincs. Addig is a tanfolyamot elvégzettek közül néhányan otthon, vagy piacon árusítják az elkészített koszorúkat, Mindenszentek és karácsony környékén ez a bevétel is sokat segít a háztartásban.

Április 8. a Romák Világnapja. 1971-ben, Londonban rendezték meg első világkongresszusukat, amelyen az Indiából és húsz országból érkezett küldöttek elfogadták a roma nép szimbólumát, zászlaját, mottóját, ezzel emlékezve arra, hogy mintegy ezer évvel ezelőtt indultak Indiából máig tartó vándorútjukra. Ezen a napon Egerben is rendeznek különböző kulturális programokat, megemlékezéseket és vetélkedőket. A Roma Ki Mit Tud?-on az apci gyerekek is indultak az előző években. Cigány szerzők műveiből adtak elő verseket és meséket, sőt a Roma Csillagok táncegyüttes is nagy sikerrel lépett fel.

Távlati terveink között szerepel egy tanoda megszervezése problémás gyerekek számára, ahol családias hangulatban, kis csoportokban, mindenkinek a maga igényeinek megfelelően, akár a szülőkkel együtt vehetnének részt a foglalkozásokon. Ehhez is pályázati pénzekre volna szükségünk, valamint szakképzett pedagógusok és akár egy gyermekpszichológus bevonására is számítanánk.

Apcon a romák és a magyarok között eddig nem voltak tapasztalhatók feszültségek, hiszen az itteni, főleg zenész cigányok jól be tudtak illeszkedni a többségi társadalomba. (Apcon a lakosság 10-15 %-a roma.) Az országos politika hatására azonban mostanában itt is érezhetően megnőtt a feszültség, egyes hírek hallatán még az általános iskolában is előfordulnak a gyerekek között származásra visszavezethető veszekedések. Reméljük azonban, hogy ezek a dolgok hamarosan rendeződnek mind nálunk, mind országos szinten."